Головна сторінка Селище  Гостомель Реєстрація

Вхід

Гостомельський інформаційний портал

Вітаю Вас Гість | RSS Ср, 2025-01-22, 22:00
Меню сайту

Категорії каталогу
Мои файлы [339]

Податкова
Початок » Файли » Мои файлы

Ірпінська ОДПІ відповідає на запитання громадян.
[ ]

Свідомі громадяни добре знають, що перший квартал кожного року – пора, коли необхідно декларувати свої доходи. Переважна більшість українців давно зрозуміли вигідність цього процесу – адже після подання декларації можна отримати відшкодування зайво сплачених податків, а також претендувати на отримання соціальної податкової пільги та податкового кредиту. Для того, щоб жителі Приірпіння змогли дізнатись про особливості декларування, в Ірпінськой ОДПІ  відбулась  „гаряча” телефонна лінія. На запитання платників податків відповідала заступник начальника–начальник управління оподаткуваня  фізичних осіб Ірпінської ОДПІ Гуляща Н.А. Нижче пропонуємо до вашої уваги відповіді на найбільш поширені запитання, що прозвучали під час „гарячої” лінії.

За яких умов громадянам необхідно задекларувати свої доходи?

Фізична особа зобов'язана подати у 2010 році Декларацію про доходи, якщо протягом звітного 2009 року вона отримала:

- доходи (прибутки), які не підлягали оподаткуванню при їх нарахуванні чи виплаті;

- іноземні доходи;

- доходи від особи, яка не мала статусу податкового агента (тобто доходи, отримані від нерезидента, фізичної особи, яка не є суб'єктом господарської діяльності, або особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність).

До таких доходів, зокрема, належать:

- вартість подарунків, одержаних від особи, яка не є податковим агентом;

- доходи, одержані від надання майна в оренду або в суборенду особі, яка не є податковим агентом;

- доходи, які раніше не були обкладені податком з доходів фізичних осіб (самостійно виявлені, нараховані органами державної податкової служби тощо);

- дохід у вигляді неустойки, штрафів або пені, фактично одержаних як відшкодування матеріальної або моральної шкоди від особи, яка не є податковим агентом, крім окремих випадків, установлених Законом N889;

- сума заборгованості платника податку, за якою минув строк позовної давності, за умови що з цієї суми не було утримано податок з доходів фізичних осіб;

- інвестиційні прибутки;

- дохід у вигляді вартості успадкованого майна;

- кошти або майно, отримані як хабар (викрадені чи знайдені як скарб, незданий державі), підтверджені в судовому порядку;

- доходи від виграшів в азартні ігри;

- сума нецільової благодійної допомоги, отриманої від благодійника - фізичної особи, платника податку з доходів фізичних осіб (за умови, що така сума у 2009 році перевищила 940 грн, а її отримувач не мав права на податкову соціальну пільгу або не використав її протягом звітного року).

Крім того, зобов'язані подавати декларацію звільнені з роботи працівники, у яких за результатами проведеного остаточного розрахунку при звільненні не вистачило доходів для сплати податку з доходів фізичних осіб. Обов'язково слід задекларувати також суми надміру витрачених коштів, отриманих на відрядження або під звіт та не повернутих у встановлений строк працівником, який звільнився. Такі платники податку доплачують податок з доходів фізичних осіб на підставі поданої декларації.

Платники податку - резиденти, які виїжджають за кордон на постійне місце проживання, також зобов'язані подати до органу державної податкової служби декларацію не пізніше закінчення 60 календарного дня, що передує такому виїзду.

Слід звернути увагу, що, у цьому році відбулися деякі зміни у проведенні кампанії декларування, а саме: декларацію повинні подавати боржники, у яких починаючи з 24.11.2009 р. минув строк позов­ної давності щодо заборгованості перед кредиторами.

Також, подати декларацію можуть громадяни, які бажають скористатися своїм правом на податковий кредит.

 

 Роз’ясніть, будь ласка, за яких умов платник податків отримує право на податковий кредит?

 

Умови та порядок надання податкового кредиту визначені ст.5 Закону України №889. На підставі цього закону наказом Державної податкової адміністрації України від 22 вересня 2003 року за № 442 затверджено Інструкцію про порядок нарахування платником податку податкового кредиту щодо податку з доходів фізичних осіб.

Податковий кредит - це сума (вартість) витрат, понесених платником податку - резидентом у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів - фізичних або юридичних осіб протягом звітного року (крім витрат на сплату податку на додану вартість та акцизного збору), на суму яких дозволяється зменшення суми його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року, у випадках, визначених Законом України № 889.

До складу податкового кредиту включаються фактично понесені протягом минулого року витрати, підтверджені документально, а саме:

частина суми процентів за іпотечним кредитом;

сума коштів або вартість майна, переданих громадянином у вигляді пожертвувань або благодійних внесків неприбутковим організаціям;

сума коштів, сплачена закладам освіти за навчання, як самого громадянина, так і члена його сім’ї першого ступеня споріднення;

сплачена за власний рахунок сума страхових внесків, страхових премій та пенсійних внесків страховику-­резиденту, недержавному пенсійному фонду, установі банку за договорами довгострокового страхування життя, недержавного пенсійного забезпечення, за пенсійним контрактом з недержавним пенсійним фондом, а також внесків на банківський пенсійний депозитний рахунок, на пенсійні вклади як самого громадянина, так і члена його сім’ї першого ступеня споріднення;

суми витрат зі штучного запліднення;

оплата вартості державних послуг, пов’язаних з усиновленням дитини.

Звертаю вашу увагу на те, що Законом України від 23.06.09 № 1533-VI «Про внесення змін до деяких законів України з метою подолання негативних наслідків фінансової кризи» підтверджено право платника податку на податковий кредит за процентами, сплаченими банку за користування іпотечним житловим кредитом в іноземній валюті.

До складу податкового кредиту включаються фактично понесені витрати, підтверджені платником податку документально, наприклад: фіскальним або товарним чеком, касовим ордером, товарною накладною, іншими розрахунковими документами або договором, які ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) та визначають суму таких витрат.

 

Чи необхідно додавати до декларації  про отримані доходи документи,які підверджують сплату за навчання дитини?

 Для повного та своєчасного проведення розрахунків сум, що підлягають доплаті або поверненню з бюджету, у тому числі внаслідок застосування платниками податку права на податковий кредит, а також надання податковими органами послуг платникам податку із заповнення ними декларацій у встановленому порядку, доцільно радити платникам податку додавати до декларації копії документів, що підтверджують їх витрати, в т.ч. які включаються до податкового кредиту:

            - фіскальний або товарний чек, касовий ордер, товарна накладна, інший розрахунковий документ, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) та визначають суму таких витрат;

            - довідки від працедавця про суми нарахованого загального оподатковуваного доходу протягом 2009 року у вигляді заробітної плати та суми нарахованого (утриманого) та перерахованого до бюджету податку з цього доходу;

            - копія ідентифікаційного номера;

            - документи, що підтверджують ступінь споріднення (свідоцтво про одруження, народження);

            - договір, укладений з навчальним закладом про надання освітньої послуги;

            - довідка з навчального закладу щодо кількості місяців навчання у 2009 році.

            Згідно з Законом України від 22.05.03 р. №889-VІ „Про податок з доходів фізичних осіб” документи, що підтверджують фактично понесені витрати підлягають зберіганню платником податку протягом строку, достатнього для проведення органом державної податкової служби податкової перевірки стосовно нарахування такого податкового кредиту.

 

Як оподатковується спадщина, отримана дітьми?

 Спадщина, отримана дитиною від батьків, обкладається за нульовою ставкою, а спадщина, отримана дитиною від інших членів сім’ї або від сторонніх осіб  - за ставкою 5 %.

  Якщо дитина є сиротою або позбавлена батьківського піклування, то оподаткування спадщини залежить від того у якому вигляді така спадщина залишена. Спадщина,  отримана такими дітьми у вигляді нерухомості, рухомого майна та грошових коштів, обкладається за нульовою ставкою.

Якщо ж дитина отримала спадщину у вигляді об’єкта комерційної власності або сум страхового відшкодування чи сум, що сберігаються на пенсійному рахунку спадкодавця, то такі види спадщини  оподатковуються                                                                          за ставкою 5 %.

    До об’’єкта комерційної власності належать цінні папери (крім депозитного або ощадного, іпотечного сертифіката), корпоративне право, інтелектуальна власність та право на отримання доходу за нею тощо.

 Чи можливе нарахування податкового кредиту брату за навчання сестри?

 Згідно  Закону № 889-IV платник податку за наслідками звітного податкового року має право на податковий кредит.

     Податковий кредит – це сума (вартість) витрат, фактично понесених платником податку – резидентом протягом звітного податкового року, в тому числі у зв'язку з компенсацією вартості середньої професійної або вищої форми навчання такого платника податку, іншого члена його сім'ї першого ступеня споріднення.

     У пп. 1.20.4 п. 1.20 ст. 1 Закону № 889-IV зазначено, що членами сім'ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки та батьки її чоловіка або дружини, її чоловік або дружина, діти як такої фізичної особи, так і її чоловіка або дружини, у тому числі усиновлені ними діти.

      Інші члени сім'ї фізичної особи (зокрема, брати, сестри) вважаються такими, що мають другий ступінь споріднення.

       Брати, сестри, які одержують заробітну плату, але відносяться до членів сім'ї другого (а не першого) ступеня споріднення платника податку,  не мають права включити до податкового кредиту плату за навчання брата, сестри.

 

 

Як оподатковуються доходи, отримані від операцій з продажу об'єктів нерухомого майна?

 

Порядок оподаткування операцій з продажу об'єктів нерухомого майна регламентується ст. 11 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22.05.2003 р. № 889-IV (далі – Закон № 889-IV).

Підпунктом 11.1.1 п. 11.1 ст. 11 Закону № 889-IV встановлено, що при продажу нерухомого майна дохід, отриманий платником податку від продажу не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або частини квартири, кімнати, садового будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об'єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), не оподатковується, якщо загальна площа такого житлового будинку, квартири або частини квартири, кімнати, садового будинку не перевищує 100 м2.

У разі якщо площа такого об'єкта нерухомого майна перевищує 100 м2, то частина доходу, пропорційна сумі такого перевищення, підлягає оподаткуванню за ставкою в розмірі 1 % від вартості такого об'єкта нерухомого майна.

Однак, якщо площа відчужуваної земельної ділянки, на якій розташовано житловий будинок (будь-якої площі), перевищує норми, встановлені ст. 121 Земельного кодексу, частина доходу, пропорційна сумі такого перевищення, підлягає оподаткуванню відповідно до пп. 11.1.2 п. 11.1 ст. 11 Закону № 889-IV, тобто в розмірі 5 %.

Водночас дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного податкового року більше ніж одного з об'єктів нерухомості, зазначених у пп. 11.1.1 п. 11.1 ст. 11 Закону № 889-IV, або від продажу об'єкта нерухомості іншого, ніж зазначено у цьому підпункті, підлягає оподаткуванню за ставкою, визначеною п. 7.2 ст. 7 цього Закону, тобто у розмірі 5 %.

Сума податку самостійно сплачується фізичною особою – продавцем (до нотаріального посвідчення договору) через установи банків.

 

Протягом 2009 року я отримувала заробітну плату за основним місцем роботи та за сумісництвом. Інших доходів не мала. Чи потрібно мені подавати декларацію про доходи?

 

Згідно із Законом України „Про податок з доходів фізичних осіб” обов'язок подання декларації у платника податку з доходів фізичних осіб виникає у разі отримання ним протягом звітного року окремих видів оподатковуваних доходів (прибутків), з яких при їх нарахуванні чи виплаті податок не утримувався (п.п. 8.1.3 Закону), у разі отримання доходів від особи, яка не є податковим агентом (п.п. 8.2.1 та п.п. 8.2.2 Закону), у разі отримання іноземних доходів (пп. 9.9.1 Закону). У вашому випадку дохід у вигляді заробітною плати було отримано від податкового агента, який мав утримувати та перераховувати до бюджету податок х доходів. У зв’язку з цим вам непотрібно подавати декларацію про доходи.

 

За якою податковою адресою повинен подавати річну податкову декларацію про майновий стан та доходи платник податку – фізична особа, якщо він зареєстрований в одному місці, а фактично проживає в іншому?

 

Громадяни щорічно подають до податкових інспекцій за місцем проживання декларації про свій майновий стан та доходи за минулий рік у порядку, встановленому законом.

Згідно зі ст. 29 Цивільного Кодексу України місцем проживання фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово. Крім того, абз. 5 ст. 3 Закону України «Про свободу пересування і вільний вибір місця проживання в Україні» від 11.12.2003 р. № 1382-IV місцем проживання є адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком понад шість місяців на рік. Громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, зобов'язані протягом десяти днів після прибуття до нового місця проживання зареєструвати місце проживання.

Враховуючи вищезазначене, платник податків має подати декларацію до податкового органу за місцем   проживання.

Чи є  особливості подання декларації  громадянами, які виїздять за кордон  на постійне місце проживання?

Платники податку  - резиденти, які виїздять за кордон  на постійне місце проживання, зобов'язані подати до податкового органу Декларацію не пізніше  закінчення 60-го календарного дня, що передує такому виїзду. Податковий орган зобов'язаний протягом 30 календарних днів від дня отримання  такої  декларації визначити  податкове зобов'язання та надіслати податкове повідомлення  платнику податку,    який зобов'язаний сплатити належну суму податку та отримати довідку про таку сплату або про відсутність  податкових зобов'язань з цього податку, яка здається органам митного контролю  під час перетину митного кордону та є підставою  для проведення митних процедур.»

Як  швидко  можна отримати  кошти, якщо за результатами декларування вони мають бути мені повернути?

Сума коштів, яка підлягає поверненню платнику податку, зараховується на його банківський рахунок, який може бути відкритий у будь-якому комерційному банку, або надсилається поштовим переказом на адресу, зазначену в декларації, протягом 60 календарних днів від дня отримання такої декларації.     

Чи має право фізична особа – підприємець надати до податкового органу декларацію  про майновий стан і дохід в електронній формі?»

 Відповідно  до пп. «з» пп. 4.4.2 п.4.4  ст.4 Закону України від 21.12.2000 №2181-ІІІ «Про порядок погашення  зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» із змінами та доповненнями (далі  Закон) податкова звітність може бути надана за добровільним  рішенням платника податків податковому органу в електронній формі, за умови реєстрації електронного підпису підзвітних  осіб у порядку,  визначеному законодавством. При  цьому, згідно із пп. 4.1.7 п.4.1 ст.4 Закону платник податків має право не пізніше ніж  за десять днів до закінчення  граничного строку подання декларації, визначеного згідно з пп. 4.1.4 п.4.1 ст.4, надіслати  декларацію (розрахунок) на адресу податкового  органу поштою з повідомленням  про вручення. Крім того, декларація про майновий стан і доходи може бути подана платником податку особисто.

Платник податку в 2009 р. здійснив оплату наперед за 2010р. та кілька наступних років навчання. Чи має він право на податковий кредит у 2010 р. та у наступних роках?

 Пунктом 5.3 ст. 5 Закону «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22.05.2003 р. № 889-IV (зі змінами та доповненнями) визначено, що платник податку має право включити до складу податкового кредиту звітного року витрати, фактично понесені ним за навчання у такому звітному році.

Оскільки (виходячи з питання) зазначені витрати платник податку поніс у звітному 2009р. і сплатив за навчання наступних (а не звітного) років, то він не має права включити їх до податкового кредиту ані за 2009р., ані за наступні роки.

Чи має право на податковий кредит підприємець?

Законом України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22.05.2003р. №889-ІV із змінами та доповненнями установлено обмеження щодо неперевищення сумою нарахованого платником податку податкового кредиту суми нарахованої йому протягом звітного року заробітної плати. Поняття заробітної плати визначено у пп. „д” п.1.3 ст.1 Закону №889-ІV, згідно з яким заробітна плата – це доходи, нараховані (виплачені, надані) внаслідок здійснення платником податку трудової діяльності на території України від працедавця. Відповідно до п.1.19 ст.1 Закону №889-ІV самозайнята особа – це платник податку, який є суб’єктом підприємницької діяльності або здійснює незалежну професійну діяльність і не є найманою особою в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності. Оскільки самозайняті особи не є найманими працівниками, одержання ними доходів регламентується не трудовим, а цивільним законодавством. Виходячи з викладеного, доходи самозайнятих осіб, одержані ними в межах здійснення незалежної професійної чи підприємницької діяльності, з метою Закону №889-ІV не розглядаються як заробітна плата. Тобто такі самозайняті особи не мають законодавчих підстав для нарахування податкового кредиту.

 

Сектор масово-роз’яснювальної роботи та звернень громадян Ірпінської ОДПІ

 

Категорія: Мои файлы | Добавив: Vizen
Перегляд: 606 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0 |

Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Форма входу

Пошук по каталогу

Сайти регіону

Статистика

ViZeN©2007-2014 Використовуються технології uCoz