Початок » 2009»Лютий»11 » Житло на вторинному ринку за півроку подешевшає в 2 рази, а на первинному — на 30—40%. Сплячі «супутники» прокинуться на дні
Житло на вторинному ринку за півроку подешевшає в 2 рази, а на первинному — на 30—40%. Сплячі «супутники» прокинуться на дні
19:34
Здешевлення житла в містах-сателітах йде із запізненням в порівнянні з Києвом. Але, на думку експертів, обвал цін накриє і передмістя.
«ВТОРИННИЙ РИНОК». Здивувало, що аналогічні за якістю квартири в Броварах, Борисполі, Вишгороді у продажу — за тими ж цінами, що в столиці. Звідки такі апетити?
«Там продавці ще «сплять», — вважає директор АН «АТЛАНТ-А» Олексій Холмецкий. — А «прокинутися» доведеться, оскільки платоспроможного попиту на передмістя майже немає. Реально операції укладаються удвічі дешевше проти заявлених цін. Через півроку, якщо ситуація в економіці не покращає, банки не відновлять видачу іпотечних кредитів і не понизять відсотки по ним, вартість житла на вторинному ринку впаде ще мінімум в 2 рази».
«На дешевше, ніж в Києві, житло в передмістях був високий попит, ось продавці і «закушались»: їм доведеться поступатися, — пояснює директор АН «Європейський союз нерухомості» Ірина Смирнова. — Гадаю, до весни ціни знизяться на 50%». «Попит є тільки на квартири в 2 рази дешевші середньо ринкових: в основному їх продають ті, хто не справився з виплатою іпотеки, — констатує директор бюро нерухомості «Стимул» Ірина Сбітна. — Хто хоче швидко продати, скине стільки ж. Цікаво, що повернувся «бартер»: 1-кімнатні з доплатою міняють на 2-кімнатні».
Як бачимо, експерти готують зниження цін на нерухомість в 2 рази — і це дуже вірогідний прогноз. Адже цей ринок жив перш за все за рахунок кредитування, а воно зараз «померло». Банкам ніде узяти гроші на пожвавлення іпотеки: отримуючи дешеві зарубіжні кредити на 1—2 роки, вони давали людям позики на 10—30 років, а зараз за рахунок платежів громадян не можуть розраховуватися із Заходом — не те що видавати нові позики. Отже до кінця весни—початку літа вартість житла в містах-супутниках впаде до рівня 2000-го року: однокімнатні підуть по $15-20 тис., «двушки» — по $25 тис., трикімнатні — по $30 тис.».
«ПЕРВИННИЙ РИНОК». Характерно, що номінальні ціни на нове житло в передмістях забудовники з початку кризи майже не змінили, різниця — плюс-мінус 100—300 грн./кв. м. Аргумент, що в доларах ціни впали на 70%, не гріє, бо майже всі ми маємо зарплати в нацвалюті. Правда, більшість забудовників дають знижки в 10—20% за умови 100%-ої передоплати, але це не приваблює: продажів у них майже немає. Чи підуть вони в цих умовах на серйозне здешевлення? Думки експертів розділилися.
«Будівельники сподіваються, що вступить в силу закон про підтримку з держбюджету завершення будинків з готовністю 75%, при цьому рентабельність у забудовників повинна бути не вище 15%, і більшість на це підуть, лише б закінчити будинки і зберегти своє реноме, — говорить глава інвествідділу компанії «Новобудова» Дмитро Колісник.— Тоді знижувати ціни на квартири їм не доведеться».
Дозволимо засумніватися: і в держбюджеті навряд чи знайдуться гроші на підтримку будівельників, і за сьогоднішніми цінами житло без кредитування небагато зможуть купити — доведеться здешевлювати. З цим згоден і незалежний аналітик Ярослав Цуканов: «Доведеться забудовникам ціни скинути, причому на 30—40% вже в першому півріччі. Для них повинно стати «червоним прапорцем» засилля на вторинному ринку міст-супутників квартир у вже готових нових будинках, часто — з ремонтом. Як правило, вони стоять стільки ж, а то і дешевше, ніж «метри» в ще не закінчених новобудовах. Такі квартири виставляють спекулянти, що сподівалися заробити на перепродажі, а зараз прагнучі хоч би повернути вкладені гроші, а також ті, хто не потягнув іпотечні кредити». «Чинників для пожвавлення попиту немає: продовжаться звільнення, урізування зарплат, кредити не видають, — говорить управляючий партнер консалтингової компанії «Діалог-класик» Артем Новіков.— І якщо будматеріали і робсила подешевшали на 30%, то на стільки ж і будівельники повинні понизити вартість квартир».
РЕЙТИНГ НАЙДЕШЕВШИХ КВАРТИР
Ми підшукали найдешевші «хатини» і переконалися, що тут перш за все спрацьовує віддаленість від Києва, потім метраж, поверх і стан квартири. Притому виторгуєте ще $2—7 тисячі, якщо ви приходите з наявною ВКВ і готові внести заставу. 1-КІМНАТНІ $25 тис. Бородянка, 5/5-пов., 23/15/5 кв. м $27 тис. Бориспіль, 1/9- пов., 22/14/5 кв. м $28 тис. Вишгород, 1/5- пов., 21/13/4,5 кв. м 2-КІМНАТНІ $30 тис. Гостомель, 3/5- пов., 54/40/10 кв. м $32 тис. Бровари, 5/5- пов., 48/30/6,5 кв. м $43 тис. Боярка, Киево-Свят. р-н, 5/5- пов., 48/30/6,5 кв. м 3--КІМНАТНІ $50 тис. Бориспіль, 8/9-пов., 69/45/14 кв. м $52 тис. Ірпінь, Киево-Свят. р-н, 1/9-пов., 68/45/13 кв. м $55 тис. Бородянка, 5/5-пов., 67/40/9 кв. м ОРЕНДА — ТІЛЬКИ В ГРИВНЯХ, ПРИЧОМУ ЦІНИ ВПАДУТЬ ЩЕ НА 10—50% Услід за здешевленням квартир на вторинному ринку в містах-супутниках знижуються ціни на знімне житло. Цікаво, що, на відміну від столиці, де оренда в основному номінується у ВКВ, передмістя практично повністю перейшло на гривні. Ми з'ясували, що традиційно самі затребувані квартири — однокімнатні — в найближчих передмістях (Бровари, Вишгород, Бориспіль) пропонують по 1500—2000 грн. По поточному курсу наявного долара в $/8,5 грн. це $170—230, тобто оренда такого житла в середньому всього на чверть дешевше, ніж в Києві. Чи не багато хочуть власники і скільки ще готові поступитися? Адже постояльців із-за кризи у них буде все менше. Ось що думають рієлтори. «Зараз здаються тільки найдешевші квартири, — відзначає брокер АН «Спарта» Валентина Омеленко. — Основний контингент — «заробітчани»-будівельники з регіонів, що знімали таке житло, виїхали: для них немає роботи. Це викликало різке падіння попиту, але, оскільки вартість комунпослуг в передмістях росте, господарі квартир скинуть на оренді максимум 200 грн., тобто до 1300—1800 за однокімнатну. «Хто з приїжджих регіоналів не витримав конкуренції, ті вже виїхали додому, а інші утримаються і продовжать знімати житло, — вважає Олексій Холмецький. — Квартири майже не продаються, тому все більше їх здають, але вартість оренди вже наблизилася до мінімуму. Господарям немає сенсу знижувати плату більш ніж на 10%, тобто на 150—200 грн., інакше вони не компенсують витрати на подальший ремонт після проживання орендарів». Іншої думки Ірина Смирнова: «Багато продавців квартир, зіткнувшись з відсутністю покупців, зняли об'єкти з реалізації і перейшли на здачу в оренду. Вичікують, поки стабілізується курс долара, повернеться іпотека і можна буде продати без демпінгу. Результат: пропозиція знімного житла в 2—3 рази перевищує попит. І люди здаватимуть у будь-якому випадку: не знімуть у них по 1500—2000 грн., пустять орендарів і по 1000 грн., лише б вижити і почекати до кращих часів». Найймовірніше, що однокімнатні в найближчих передмістях почнуть здавати і по 1000 грн., інакше вони простоюватимуть «за безкоштовно». Адже пожвавлення економіки в 1-му півріччі чекати не варто, скорочення-звільнення продовжаться, і претендентів знімного житла буде все менше.
джерело: ВАРТА
Категорія: Життя селища | Переглядів: 1392 | Рейтинг: 0.0|